Piękny ogród to nie tylko dużo pracy, doświadczenie właściciela, łut szczęścia czy pogoda. To nie tylko regularne podlewanie czy otoczenie innych roślin. Piękny ogród to przede wszystkim gleba. Jeśli zadbamy o jej jakość przed posadzeniem roślin – nieważne, czy naszym marzeniem są smaczne warzywa czy pięknie kwitnące krzewy – rośliny odwdzięczą się nam podwójnie.
Co to jest struktura gleby?
Struktura gleby to jej stan, który określamy na podstawie zlepienia ziaren mineralnych w różnej wielkości agregaty. Na podstawie struktury gleby możemy określić czy jest to gleba żyzna, czy nie. Mało żyzne gleby będą nam „uciekać” między palcami. Do takich gleb zaliczamy np. gleby piaszczyste. Biorąc w rękę takie podłoże nie damy rady utrzymać go w jednej, zbitej formie. Gleby urodzajne natomiast bez problemu udają się zbić w jedną formę w dłoni. Tworzą większe elementy gliniaste. To powoduje, że są w stanie znacznie bardziej pochłaniać wodę i dostarczać ją roślinom.
Jak poprawić strukturę gleby?
Jeśli w naszym ogrodzie gleba ewidentnie przelatuje nam przez palce i mimo usilnych starań nie jesteśmy w stanie uformować z niej jednolitej kuli to znak, że musimy zabrać się za poprawienie jej struktury. Aby poprawić strukturę takiej gleby powinniśmy wykonać przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze – takie podłoże musimy bezwzględnie nawieźć, wzbogacając je w próchnicę. Idealny do tego będzie kompost bądź obornik.
Dodatkowo, przed posadzeniem roślin, warto zmieszać podłoże z hydrożelem. Hydrożel ogrodniczy będzie odpowiedzialny za magazynowanie wody (czyli załatwi to, czego gleba piaszczysta zrobić nie potrafi), a następnie jej zebrane pokłady będzie stopniowo uwalniał do korzeni. Dzięki temu rośliny będą miały stały dostęp do wody, a co za tym idzie będą lepiej rosły i obficie kwitły oraz wydawały plony.
Odwrotna sytuacja występuje wówczas, kiedy w naszym ogrodzie mamy do czynienia z glebą zbyt ciężką, zbitą, czyli gliniastą. Taka gleba nie daje możliwości rozwoju korzeniom, zatrzymuje zbyt dużo wody a zbyt mało powietrza. W takich warunkach korzenie zaczynają również gnić. Ratunkiem dla takiej gleby jest dodanie do niej gleby mało żyznej, czyli piasku i wymieszanie ich razem. Można również użyć kompostu, obornika lub torfu w proporcji 1 do 2, rozkładając go jako 10-centymetrową warstwę.
Niezależnie od tego jaką glebę masz w swoim ogrodzie, musisz wiedzieć, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Każda gleba daje nam możliwości do rozwoju roślin i posiadania pięknego ogrodu, musimy tylko odpowiednio ją wcześniej przygotować.