Piaszczyste gleby należą do jednych z najmniej urodzajnych, mało żyznych oraz niezwykle szybko wysychających. To wszystko sprawia, że uprawa roślin na takich glebach jest niezwykle uciążliwa i kłopotliwa. Mało które rośliny są w stanie nie tylko wydać owoce, ale w ogóle rosnąć na piaszczystym podłożu.
Jak rozpoznać piaszczystą glebę?
Rozpoznanie piaszczystej gleby jest bardzo proste. Wystarczy wziąć garść ziemi i sprawdzić jak zachowa się w naszej dłoni. Taka ziemia nigdy nie zbije nam się w grudkę, a jedynie będzie swobodnie przesypywać się przez nasze dłonie.
Właściwości piaszczystej gleby
Piaszczysta gleba posiada szereg niekorzystnych dla roślin i upraw właściwości:
- latem szybko się nagrzewa,
- słabo zatrzymuje wodę,
- jest uboga w składniki odżywcze,
- jest bardzo przepuszczalna.
Użyźnianie piaszczystej gleby
Aby użyźnić piaszczystą glebę powinniśmy do naszego ogrodu dowieźć odpowiednią ilość gliny i żyznej gleby. Wymieszanie jej z naszym luźnym podłożem sprawi, że finalnie otrzymamy glebę nieco bardziej żyzną. W tym momencie warto pomyśleć również o zastosowaniu hydrożelu. Hydrożel dodany do gleby będzie absorbował każdą dodatkową ilość wody, dzięki czemu podlewając rośliny, czy podczas opadów, wymieszany przez nas z glebą hydrożel pochłonie jej nadmiar aby w późniejszym czasie stopniowo uwalniać ją z powrotem do gleby, zapobiegając jej wysuszaniu. Ponadto hydrożel sprawi, że rośliny pozostaną ze stałym dostępem do wody, co przełoży się na ich lepszą kondycję, wzrost i obfitość plonów.
Nawożenie
Oprócz dodania odpowiedniej ilości żyznej gleby oraz jej wymieszanie z naszym piaszczystym podłożem oraz zastosowaniem hydrożelu, który zapobiegnie nadmiernemu wyparowywaniu i uciekaniu wody, musimy pamiętać o regularnym nawożeniu takiego podłoża. Warto do tego celu użyć nawozów mineralnych i długodziałających. Na rynku dostępne są nawozy, które uwalniają składniki pokarmowe nawet do 100 dni. Jednocześnie pamiętajmy, że stosując hydrożel marki TerraCottem dostarczamy naszym roślinom startową dawkę nawozów mineralnych, organicznych oraz mikroelementów dzięki czemu na początku nie musimy się martwić nawożeniem.
TerraCottem zapewnia składników odżywczych przez pierwszy rok od posadzenia roślin!
Rośliny na gleby piaszczyste
Ponadto warto również wiedzieć, że istnieją rośliny, które doskonale odnajdą się na piaszczystych glebach, a do szczęścia będzie im potrzebny jedynie hydrożel oraz regularne nawożenie. Do tych roślin należą m.in.:
- aksamitki,
- nagietek lekarski,
- nasturcja,
- kocimiętka Faassena,
- lawenda wąskolistna,
- smagliczka skalna,
- macierzanka piaskowa,
- jałowiec sabiński,
- sosna górska (inaczej kosodrzewina),
- sosna pospolita,
- brzoza brodawkowata,
- perukowiec podolski,
- rozchodnik,
- tawuła wczesna,
- tamaryszek.