Mimo, że na pierwszy rzut oka go nie widać, to dla nas powinien być oczkiem w głowie. System korzeniowy – bo to o nim mowa – odpowiada za pobieranie wody oraz składników pokarmowych z gleby a także bierze udział w wielu procesach fizjologicznych roślin. Jeśli zadbamy o jego prawidłowy rozwój, nasze rośliny odwdzięczą się nam w postaci obfitszych plonów i lepszej kondycji.
Na prawidłowy rozwój korzeni naszych roślin wpływ ma naprawdę wiele czynników, na szczęście na większość z nich mamy realny wpływ.
1. Zawartość próchnicy w glebie
Próchnica to najżyźniejsza, organiczna, niezwykle pożądana warstwa gleby. Zapewnia roślinom ogrom składników organicznych, których nie zapewni im żadna z warstw mineralnych. Jest to struktura gruzełkowata, która stanowi punkt przyczepu korzeni, poprawiając ich rozwój w glebie. Aby zwiększyć zawartość próchnicy w glebie powinniśmy dodać do niej warstwę organiczną, czyli np. obornik, kompost czy torf.
2. Zawartość makro i mikroelementów
Makro i mikroelementy to niezbędne roślinom składniki odżywcze. W oczywisty sposób wpływają na ich rozwój, zarówno korzeni jak i części nadziemnych. Jeśli zabraknie ich w glebie, korzenie będą słabiej się rozwijać oraz zaczną występować niedobory. Aby zwiększyć ilość mikro i makroskładników możemy zastosować bogate nawozy z mikroelementami – sprawdzą się tutaj nie tylko nawozy mineralne, ale również organiczne – w tym kompost, obornik, torf a także biohumusy.
3. Wartość pH gleby
Jeśli posadzimy rododendron w glebie zasadowej to niestety nie urośnie nam tak, jakbyśmy tego chcieli. Dlaczego? Ponieważ jego korzenie prawidłowo pobierają składniki pokarmowe wyłącznie w określonym przedziale pH. Dlatego tak ważne jest, aby rośliny miały odpowiednie, dopasowane dla nich podłoże. Glebę możemy odkwasić lub zakwasić, używając odpowiednich preparatów.
Do zakwaszania warto użyć np. torfu, który nie tylko zakwasi glebę, ale dodatkową ją użyźni.
4. Temperatura
Na to niestety nie mamy wpływu. Przy zbyt niskich temperaturach pobieranie wody przez korzenie stanie się niemożliwe, ponieważ będzie ona w formie stałej (lód), co w konsekwencji doprowadzi do obumierania roślin. Zbyt wysoka temperatura jest szczególnie niebezpieczna dla roślin o płytkim systemie korzeniowym, ponieważ wówczas woda szybko wysycha i wyparowuje, co powoduje jej niedobory.
5. Woda
Wody powinno być zawsze w sam raz. Łatwo powiedzieć, prawda? Wydawałoby się, że ciężej zrobić, ale nic bardziej mylnego. Zbyt duża ilość wody sprawia, że korzenie zaczynają gnić, zbyt mała natomiast, że obumierają. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie hydrożelu, który zmagazynuje duże ilości wody i będzie ją uwalniać w okresach suszy, dzięki temu roślina uniknie okresowych niedoborów, a jej wzrost będzie optymalny.