Decydując się na ekologiczną uprawę roślin musimy pamiętać przede wszystkim o potrzebach naszych roślin, które do prawidłowego rozwoju będą potrzebowały pożywienia. Standardowe nawozy ogrodnicze, dostępne na wyciągnięcie ręki, będziemy musieli zastąpić nawozami ekologicznymi. Jeszcze do niedawna wybór takich nawozów nie był duży, na szczęście wraz ze świadomością konsumentów, rolników i ogrodników producenci zaczęli wręcz prześcigać się w produkcji coraz to ciekawszych, lepszych i bardziej wydajnych nawozów ekologicznych.
Nawozy ekologiczne – czyli jakie?
Nawóz ekologiczny, nazywany inaczej nawozem naturalnym bądź organicznym to nawóz, którego produkcja nie jest w rękach człowieka, a samej natury. Właśnie to sprawia, że jest najodpowiedniejszy dla naszych roślin.
Gleby w Polsce zazwyczaj są bogate w składniki mineralne, natomiast nie dość bogate w substancje organiczne, dlatego od tego powinniśmy zacząć nawożenie naszych roślin. Nawozy mineralne (czyli te sztuczne) powinny być jedynie w ostateczności dopełnieniem nawozów organicznych. Od tej reguły możemy zrobić jeden wyjątek, wyłącznie podczas przygotowywania gleby do sadzenia (np. roślin ozdobnych). Wyjątkiem będzie tu dodanie hydrożelu. Ma to jednak swoje duże plusy. Hydrożel magazynuje wodę i sukcesywnie uwalnia ją do roślin. Dzięki temu rozwiązaniu możemy w sposób maksymalnie ekologiczny podejść do nawadniania, które po użyciu hydrożelu staje się o wiele rzadsze.
Hydrożel sprawia również, że rośliny rosną zwyczajnie zdrowiej!
Nie występują momenty, kiedy wody jest zbyt wiele (jest ona wówczas wchłaniania przez hydrożel) lub zbyt mało (nadmiar uwalniany jest z cząsteczek). Stały dostęp do wody to optymalny wzrost naszych roślin, zatem użycie hydrożelu jak najbardziej możemy zaliczyć do ekologicznej uprawy roślin.
Co zaliczamy do nawozów organicznych?
- Obornik – nie jest łatwo zdobyć świeży obornik, tym bardziej jeśli mieszka się w mieście. Na szczęście producenci nawozów ogrodniczych są w stanie dostarczyć nam go w formie granulowanej, w opakowaniach w różnym rozmiarze. Świeży (jeśli uda nam się taki zdobyć) i granulowany obornik stosujemy na jesień i przekopujemy go bardzo dokładnie z podłożem.
- Kompost – kompost możemy kupić (jeśli się postaramy, dostaniemy również świeży), a możemy również zrobić go samodzielnie. Do wytwarzania kompostu potrzebne nam będą odpowiednie pojemniki. Dostępne są zarówno niewielkie egzemplarze, przeznaczone do wytwarzania kompostu w domowych warunkach, jak i duże kompostowniki, które możemy postawić w ogródku. „Własnoręcznie” wyprodukowany kompost będzie najlepszym prezentem dla naszych roślin.
- Biohumus – inaczej zwany wermikompostem lub wormhumusem to substancja pochodząca z odchodów kalifornijskich dżdżownic, żerujących na torfie, oborniku lub na kompoście. Dżdżownice trawią materię organiczną wzbogacając ją jednocześnie w pożyteczne mikroorganizmy znajdujące się w ich przewodzie pokarmowym i przekształcają je na składniki dostępne dla roślin.
- Gnojówka z pokrzywy – prosta w przygotowaniu, bardzo dobra dla naszych roślin zarówno do ich nawożenia jak i ochrony. Proporcje są proste: na 1 kg świeżo ściętych pokrzyw dodajemy 10 litrów wody. Całość kisimy przez dwa tygodnie w beczce. Gotowym roztworem po dwóch tygodniach możemy nawozić bądź opryskiwać rośliny.