Przesadzanie roślin to konieczny do wykonania zabieg. Rośliny w doniczkach stale rosną (szybkość zależy od wielu czynników, w tym od gatunku), należy więc zadbać o to, by ich miejsce bytowania (czyli nasza doniczka) nie było zbyt małe i ciasne. Ponadto musimy pamiętać, że rośliny w trakcie wzrostu i rozwoju pobierają stale z gleby substancje pokarmowe. Możemy je nawozić, ale świeża gleba zawsze będzie równie dobrym rozwiązaniem.
Kiedy przesadzamy rośliny?
Roślinę przesadzamy jeśli widzimy, że korzenie roślin zaczynają już wyrastać otworów na dnie doniczki. Ma to miejsce w przypadku, kiedy nasza roślina jest w doniczce produkcyjnej lub takiej, która ma osobno podstawkę – są bowiem doniczki mające podstawkę razem z doniczką – tam tego nie zauważymy. Jeśli założymy pewne ramy czasowe, to rośliny doniczkowe przesadza się w odstępach rocznych, dwuletnich lub trzyletnich.
Młode rośliny oraz te, które zaliczamy do szybko rosnących (np. skrzydłokwiat lub żyworódka) przesadzamy raz w roku. Rośliny starsze oraz takie, które mają spokojny, wolniejszy wzrost – co dwa, trzy lata.
Rośliny doniczkowe przesadzamy wiosną.
Co zrobić aby rośliny się przyjęły?
Aby rośliny się przyjęły, musimy zrobić wszystko dobrze ;-).
- Ważny jest wybór odpowiedniej gleby. Nie możemy wziąć takiej z podwórka lub ogródka – w takiej ziemi znajduje się zazwyczaj sporo patogenów, które mogą doprowadzić do śmierci naszej rośliny. Ponadto nie wiemy, jakie pH ma pobrana gleba. Bezpiecznie jest zakupić odpowiednią ziemię w sklepie ogrodniczym.
- Oprócz ziemi powinniśmy zastosować drenaż, wykorzystując np. keramzyt. oraz zastosować hydrożel. Dzięki temu nie dopuścimy do przelania rośliny, hydrożel wchłonie zaaplikowaną wodę a keramzyt odprowadzi jej nadmiar do podstawki. Ponadto, zastosowany hydrożel będzie stopniowo uwalniał zgromadzone nakłady wody do korzeni roślin, dzięki czemu będziemy mogli rzadziej ją podlewać oraz zapewnimy jej niezwykle optymalny wzrost (nie dopuścimy ani do przelania, ani do przeschnięcia).
- Jeśli rośliny sadzimy z sadzonek do ogrodu możemy oprócz hydrożelu zastosować również ukorzeniacz, wspomagający asymilację.