Najlepszy czas na przesadzanie tui to wczesna jesień lub wczesna wiosna, najlepiej zaplanować sobie pracę na czas między wrześniem i październikiem lub na kwiecień. Podczas przesadzania tui musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych czynnościach. Cały proces opisujemy w kilku prostych punktach.
-
Przed przystąpieniem do przesadzania powinniśmy zadbać o nasz komfort i bezpieczeństwo rośliny w trakcie całego procesu. Pomoże nam w tym wcześniejsze podlanie iglaka – najlepiej dzień przed przesadzaniem. Dzięki temu korzenie będą bardziej giętkie, a bryła korzeniowa będzie bardziej zbita, nie będzie się osypywać, co poprawi możliwości przyjęcia się rośliny.
-
Tuje wykopujemy z jak największym, nieuszkodzonym systemem korzeniowym – staramy się zatem wykopać jak najwięcej, ostrożnie operując szpadlem, uważając na system korzeniowy naszego iglaka. Wykopaną tuję przenosimy w nowe miejsce używając rękawic. Dobrze jest przewieźć roślinę np. na taczce, żeby jej nie uszkodzić w trakcie transportu.
-
Przygotowujemy nowe miejsce do zasadzenia tui. Zanim przystąpimy do kopania koniecznie sprawdźmy, czy odczyn pH gleby, na której chcemy sadzić tuję jest odpowiedni. Jeśli odczyn gleby jest zasadowy powinniśmy ją najpierw zakwasić. O tym w jaki sposób możemy zakwasić glebę pisaliśmy tutaj. Następnie wykopujemy dołek, musi on być większy niż bryła korzeniowa rośliny, którą wykopaliśmy. Starajmy się również spulchnić ziemię w wykopanym dołku. Zadbajmy również o usunięcie chwastów z okolic nowego miejsca sadzenia. Do dołu wsypujemy trochę kompostu lub świeżej ziemi ogrodowej (to ważne, aby dno dołu było przykryte ziemią próchniczą i żyzną). Warto również na dno wysypać hydrożel, który pomoże roślinie w okresach suszy lub przelania. Więcej na temat działania hydrożelu pisaliśmy tutaj. Podczas przysypywania iglaka ziemią pamiętajmy o tym, aby starać się przysypywać ziemią oczyszczoną, wolną od chwastów oraz kamieni.
-
Po posadzeniu tui musimy pamiętać o jej obfitym podlaniu. Możemy do wody dodać substancji wspomagającej ukorzenianie, np. ukorzeniacza do roślin. Po pierwszym podlaniu musimy regularnie sprawdzać glebę pod tują i utrzymywać jej wilgotność, przynajmniej w trakcie pierwszych kilku tygodni, aż do momentu przyjęcia się rośliny w nowym miejscu.
Na koniec pamiętajmy, że tui nie nawozimy w danym roku, w którym je przesadzaliśmy.