Hortensja to niewysoki krzew z rodziny hortensjowatych. Wiele gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne. I jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych ogrodowych krzewów ozdobnych. Hortensje mają duże, kuliste kwiaty o barwie białej, różowej, czerwonej lub niebieskawej. Kwitną od czerwca do września. Jej uprawa nie jest trudna a kolorem, który przybierze kwiat może z powodzeniem sterować właściciel. Wystarczy tylko zmieniać poziom kwasowości podłoża, na którym rośnie hortensja.

Utrzymując odczyn bardziej zasadowy uzyska się barwę czerwonawą, zmieniając odczyn na kwaśny otrzyma się kolor niebieski a nawet można uzyskać fioletowy. Mając miejsca w ogrodzie o różnym odczynie podłoża, można hortensje przenosić i sprawić, że w każdym nowym miejscu ta sama roślina będzie miała kwity zupełnie innego koloru. Przesadzanie hortensji nie jest na szczęście dla nich ryzykowane i zbyt skomplikowane, pod warunkiem oczywiście, że zastosowanych zostanie kilka zasad.

Kiedy i jak przesadzać hortensje

Kiedy przesadzać hortensje

Hortensje dość dobrze znoszą nawet coroczne przesadzanie, ale pod warunkiem, że zmiana miejsca będzie następowała wczesną wiosną, najlepiej na początku kwietniu. Jest to o wiele bezpieczniejsze niż przesadzanie jesienne, które również jest dopuszczalne pod warunkiem, że roślina w nowym miejscu zdąży się przyjąć jeszcze przed mrozami, na które jest dość wrażliwa. Jeśli nie zdąży, niestety jest duże ryzyko, że zimą zostanie poważnie uszkodzona przez mrozy, nawet jeśli zostanie okryta.

Nowe miejsce

Zanim zacznie się wykopywać hortensję dobrze mieć już dla niej wybrane i starannie przygotowane nowe miejsce. Roślina nie może długo leżeć i czekać wykopana, gdyż to groziłoby przesuszeniem jej korzeni. Krzewy te lubią stanowiska półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatru. Mają również spore wymagania dotyczące podłoża. Ziemia powinna być żyzna, najlepiej próchnicza, lekka i przepuszczalna. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. A teraz odczyn. Wszystko zależy od tego na jaki kolor mają wybarwić się kwiaty i taki odczyn gleby należy roślinie zapewnić.

Wykopanie hortensji

Zasadą jest by hortensja została wykopana z możliwie całą bryłą korzeniową, co zmniejszy u rośliny szok i pozwoli szybko przyjąć się w nowym miejscu. Pozyskanie całej bryły nie zawsze jest możliwe, choćby ze względu na wielkość krzewu, który z latami może osiągać imponujące rozmiary. Hortensje bukietowa i krzewiasta mogą osiągać nawet 2-3 metrów, co na pewno nie ułatwia ich wykopania. By sobie nieco pomóc można przed przystąpieniem do wykopywania skrócić ich pędy. Hortensje i tak mają kwiaty tylko na pędach jednorocznych.  Ale tę czynność najlepiej jest wykonać wcześniej, można już w lutym. Ostatecznie na początku kwietnia.

Koniecznością jest zachowanie jak największej ilości korzeni. Po wyjęciu krzew kładziemy na płachtę lub taczkę i transportujemy na przygotowane wcześniej nowe miejsce sadzenia.

Sadzenie

Wybrane wcześniej nowe miejsce dla hortensji powinno być już gotowe do posadzenia rośliny. Otwór musi być co najmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej. Jego dno, w zależności od koloru, który chcemy uzyskać wysypujemy mieszaniną bardzo dobrej jakości ziemią kompostową oraz np. kwaśnego torfu, jeśli kwiaty mają być niebieskie. Ale pamiętać należy jeszcze o jednym bardzo ważnym składniku, który w tej mieszance powinien się znaleźć. Jest to hydrożel. Hortensje bardzo lubią wilgotne podłoże. Ale nie podłoże mokre. Tę równowagę hydrologiczną jest właśnie w stanie zapewnić im hydrożel. Po opadach będzie jak gąbka chłonął nadmiar wody. A gdy będzie sucho tę wodę będzie powoli i systematycznie uwalniał, zapewniając roślinie odpowiednie jej ilości. Następnie w otworze umieszczamy krzew i obficie znów podlewamy. Później tą samą mieszaniną należy zasypać korzenie i delikatnie ugnieść ziemię. Po czym znów hortensję trzeba obficie podlać.

Pielęgnacja po przesadzeniu

By hortensja po przesadzeniu nie zwiędła, jeszcze przez długi czas trzeba bardzo pilnować by podłoże wkoło niej nie przesychało. Jeśli został zastosowany hydrożel, to w trakcie upałów na pewno nie trzeba będzie biegać kilka razy dziennie z konewką, wystarczy podlanie raz na dwa dni lub rzadziej. Po kilku dniach obserwacji będzie już widać jak często roślina potrzebuje wody.