Najczęściej zadawane pytania o TerraCottem
Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące mieszanki TerraCottem. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne. Jeśli nie znajdujesz tutaj odpowiedzi na swoje pytanie – daj nam znać, skontaktuj się telefonicznie lub przez formularz. Uzupełnimy informacje na tej stronie.
Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi TerraCottem
Hydrożel TerraCottem zamarza dopiero przy temperaturze -2°C, dlatego też nie ulega natychmiastowemu działaniu lekkich, nocnych przymrozków. Samo zamarzanie produktu nie ma szkodliwego wpływu ani na glebę, ani na rośliny.
Tak, wchłania. TerraCottem absorbuje nawozy wymieszane i rozpuszczone w podłożu, a następnie udostępnia je roślinom wraz z wodą. W ten sposób TerraCottem ogranicza wypłukiwanie tych nawozów i zwiększa efektywność nawożenia.
Co można zrobić z glebą, do której wcześniej zastosowano środek TerraCottem (np. ziemia z doniczek)?
Pod koniec sezonu wegetacyjnego możesz zdecydować się na „utylizację” swojego podłoża wzmocnionego TerraCottem. Chociaż nawozy i prekursory wzrostu (lub biostymulanty) z poprzednio zastosowanego TerraCottem zostały zużyte przez rośliny, polimery hydroabsorbujące nadal zachowują swoje działanie. W celu zwiększenia zdolności do zatrzymywania wody, gleba doniczkowa z TerraCottem jest używana np. na rabatach kwiatowych.
Nie ma złotej rady określającej, ile wody należy podać roślinie. Rośliny potrzebują różnych ilości wody w zależności od ich rodzaju, wieku i środowiska. Tekstura i struktura gleby są również kluczowymi czynnikami: gospodarka wodna i powietrzna w dużym stopniu wpływają na wzrost roślin. Zbyt mała ilość wody sprawi, że roślina uschnie; zbyt duża ilość wody sprawi, że roślina nie będzie w stanie zaabsorbować wystarczającej ilości tlenu. Zastosowanie TerraCottem zwiększy ogólną retencję wody bez zmiany zdolności drenażowych. Na glebach, na których zastosowano TerraCottem, klienci zgłaszają oszczędności wody sięgające 50% w porównaniu z poziomem nawadniania stosowanym przed użyciem TerraCottem oraz po dodaniu go do gleby.
Kiedy rośliny i trawa są już ukorzenione, można rozważyć stosowanie niższych dawek nawozu. Klienci, którzy na co dzień używają TerraCottem zaznaczają, że stosują niższe o 40% dawki nawozów. Dawki te zostały udowodnione przez niezależne instytuty i laboratoria.
Nie. Chociaż z zewnątrz mogą one wyglądać podobnie, ich struktura chemiczna może być bardzo różna. To właśnie struktura chemiczna wpływa na sposób wchłaniania, przechowywania i uwalniania zawartości, toksyczność, trwałość i przydatność do stosowania w uprawie roślin.
- Środki produkcji: Oszczędność wody od 40 do 80%, oszczędność nawozów od 20 do 50%.
- Utrzymanie roślin: koszty czasu, pracy i środków produkcji od 25 do 80% niższe niż w przypadku gleb nieleczonych.
- Koszty dosadzania roślin: zmniejszenie liczby zamierania roślin od 20 do 100%.
Mieszając TerraCottem z glebą nie unikniemy tego, że część polimerów zostanie na powierzchni. Ten hydrożel również będzie pęcznieć podczas kontaktu z wodą, dlatego po pierwszym nawodnieniu rośliny można dostrzec na powierzchni kilka napęczniałych polimerów. Jednak wkrótce rozpadną się one pod wpływem promieniowania słonecznego UV. Hydrożel znajdujący się pod powierzchnią nie jest narażony na promieniowanie UV i zachowuje swoją żywotność.
TerraCottem należy stosować tylko raz: podczas sadzenia lub przed siewem.
Mamy 2 rodzaje profesjonalnych opakowań: papierowe worki oraz plastikowe, zamykane tuby i wiadra. Torebki składają się z trzech warstw papieru typu kraft i bariery przeciwwilgociowej z PCV. Zasadniczo zalecamy, aby torebki zużyć w ciągu 2 lat od daty produkcji, która jest podana na opakowaniu. Worki należy bezwzględnie przechowywać zamknięte w suchym miejscu. Nie powinny być przechowywane na powietrzu. Plastikowe opakowania 750 g, 5 i 10 kg są hermetycznie zamknięte. Wilgotność powietrza nie ma wpływu na ich przechowywanie, o ile nie były otwierane. Przechowuje się je dłużej niż worki.
TerraCottem musi być wprowadzony do strefy korzeniowej, dlatego powinien być użyty podczas sadzenia roślin lub tuż przed ich wysiewem.
- 100 do 120 g na metr kwadratowy (100 do 120 g/m² = 10 do 12 kg/ar)
- Do sadzenia drzew i krzewów: 1,5 kg na metr sześcienny gleby z dołka do sadzenia (1,5 kg/m³ = 1,5 g/l)
- Do koszy i donic: 5 kg na metr sześcienny podłoża (5 kg/m³ = 5 g/l)
Nie, TerraCottem NIE jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt.
Odpowiedź jest prosta. Skład TerraCottem został opracowany tak, aby pozostawał aktywny przez długi czas, nie mniej niż 8 lat. Szczegółowa odpowiedź jest skomplikowana i wymaga od nas podzielenia składników TerraCottem na główne grupy składników, ponieważ każda z grup ma inną żywotność.
TerraCottem Universal to wyjątkowy środek, poprawiający właściwości gleby. Możemy go stosować przy niemal wszystkich roślinach, w tym do drzew, krzewów, roślin jednorocznych, bylin, w ogrodach na dachu, rolnictwie, roślinach doniczkowych oraz rekultywacji gleby. To dlatego nasz produkt nosi nazwę Universal.
TerraCottem BV jest belgijską firmą rodzinną, której zakład produkcyjny znajduje się w Oeselgem (Zulte).
Środek użyźniający glebę TerraCottem został opracowany w latach osiemdziesiątych przez zespół naukowców pod kierownictwem profesora Van Cotthema z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii. Ich celem było znalezienie sposobu na walkę z pustynnieniem.
TerraCottem jest aktywny w korzeniach i uaktywnia się po podlaniu rośliny. Zawarty w TerraCottem hydrożel absorbuje wodę i składniki odżywcze a biostymulatory wspierają wzrost włosów korzeniowych. Włośniki te wrastają w polimery i absorbują wymaganą ilość wody i składników odżywczych. W skrócie – TerraCottem wspiera wzrost korzeni. Daje to zdrowszą i bardziej odporną roślinę z mniejszym zapotrzebowaniem na wodę do nawadniania.
Nie wszystkie gleby sprzyjają dobremu wzrostowi roślin. Przedłużające się susze i ekstremalne nieregularne opady deszczu są czynnikami ograniczającymi wzrost roślin. Technologia kondycjonowania gleby TerraCottem zapewnia bardziej żyzną glebę dla zrównoważonego, zdrowego wzrostu korzeni i roślin, a Ty oszczędzasz do 50% wody.
TerraCottem został zatwierdzony jako środek poprawiający właściwości gleby przez Belgijską Federalną Służbę Publiczną ds. Zdrowia, Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego i Środowiska. Każda dawka TerraCottem zawiera składniki odżywcze stymulujące wzrost i absorbujące wodę. Wszystkie składniki działają w synergii aby stymulować rozwój korzeni i wzrost roślin, nawet w ubogich i zdegradowanych glebach.
Tak, wszystkie składniki zawarte w mieszance TerraCottem są przebadane pod względem fitotoksyczności i spełniają wyśrubowane normy europejskie. Mieszanka TerraCottem została przez wiele lat poddawana badaniom polowym oraz laboratoryjnym, dzięki temu mamy pewność, że polimery w niej zawarte nie stanowią zagrożenia dla środowiska oraz roślin.
Tak, można zastosować mieszankę do posadzonych już roślin. W tym celu należy wokół rośliny wykonać otwory (ich wielkość będzie uzależniona od wielkości rośliny i systemu korzeniowego) i wsypać do nich odpowiednią ilość mieszanki TerraCottem. Im więcej takich otworów tym proporcjonalniej będzie rozłożony hydrożel.
TerraCottem należy zastosować raz, najlepiej podczas sadzenia rośliny. Najskuteczniej działa wymieszany z glebą, którą będziemy zasypywać korzenie rośliny.
Mieszanka TerraCottem zawiera wiele składników. Sam hydrożel wykazuje aktywność przez około 8 lat. W tym czasie pochłania i oddaje wodę roślinom.
Nawozy zawarte w mieszance działają nawet do 12 miesięcy od zastosowania. Jedne z z nich działają szybko, dostarczając dawkę startową roślinom. Inne uwalniają się powoli.
Dzięki takiemu zróżnicowanemu składowi rośliny są nie tylko dobrze nawodnione ale także odżywione.
Tak, TerraCottem wchłania wodę wraz z rozpuszczonymi w niej nawozami i solami mineralnymi.
Polimery zawarte w mieszance TerraCottem absorbują wodę i udostępniają ją roślinom w 95%, uwalniając ją powoli, w miarę zapotrzebowania. 5%, które „ucieka” związane jest z kapilarnością gleby, przyciąganiem grawitacyjnym oraz parowaniem.