Każda roślina ma własne, indywidualne wymagania. Sprostając im możemy polepszyć jej rozwój, zwiększyć plony czy sprawić, by kwitła dłużej i bardziej intensywnie. Istnieje na szczęście kilka uniwersalnych zasad, których przestrzeganie może doprowadzić nas do celu. Tym razem na celownik bierzemy długość okresu kwitnienia roślin. Co powinniśmy zrobić, aby ten czas wydłużyć?
1. Stanowisko
Myślenie o roślinach rozpocznijmy jeszcze zanim ją posadzimy. To ważne, ponieważ większość roślin kwitnących wymaga od nas słonecznego (lub chociaż półsłonecznego) stanowiska. Sadzenie roślin ozdobnych w zacienionych miejscach może przekreślić nasze powodzenie już na samym początku.
2. Podlewanie
Rośliny są wrażliwe zarówno na niedobory wody, jak i na przelanie.
Łatwo jest powiedzieć, że rośliny należy podlewać odpowiednio często, odpowiednią ilością wody. Brzmi jak abstrakcja? Na szczęście jest to prostsze niż nam się wydaje. O podlewaniu, co może wydawać się nietypowe, powinniśmy również pomyśleć jeszcze przed posadzeniem rośliny. W miejscu sadzenia, do gleby, należałoby dodać odpowiednią ilość hydrożelu. To naprawdę wystarczy! Hydrożel dzięki swoim właściwościom będzie magazynował nadmierne ilości wody, co zapobiegnie przelaniu rośliny, a w okresie suszy będzie ją stopniowo uwalniał, dzięki czemu unikniemy jej przesuszeniom.
3. Nocne obniżanie temperatury
Ten punkt dotyczyć będzie roślin doniczkowych. Warto jest nocą uchylić okna, ponieważ obniżenie temperatury dobrze wpływa na kwitnienie roślin. Niska temperatura spowalnia procesy dojrzewania rośliny, co ma bezpośredni wpływ na długość jej kwitnienia oraz jej ogólną kondycję.
4. Wilgotność
Część roślin lubi mieć wilgotne powietrze. Aby utrzymać wilgotność w powietrzu wystarczy co rano delikatnie zamgławić powietrze wokół nich. Tutaj jednak musimy uważać, ponieważ nie każda roślina będzie zadowolona z takiego pomysłu – zanim zaczniemy, dowiedzmy się które z naszych roślin potrzebują większej wilgotności, a które jej nie tolerują.
5. Przycinanie
Przycinanie roślin to uniwersalna zasada, natomiast terminy cięcia to już indywidualne potrzeby każdego gatunku. Niemniej samo cięcie bardzo pozytywnie wpływa na rośliny, poprawiając widocznie i znacząco ich kwitnienie.
6. Choroby i szkodniki
W uprawie roślin domowych i ogrodowych musimy szczególnie uważać na choroby i szkodniki roślin, które czasami bywają ciężkie do zauważenia. Obecność chorób bądź szkodników może nie tylko skrócić czas i obfitość kwitnienia, ale nawet zahamować ten proces całkowicie.