Najlepszy czas na sadzenie borówki amerykańskiej to wiosna oraz jesień. Opisywaliśmy ostatnio proces przesadzania tui, w tym artykule w ten sam sposób, czyli w kilku najważniejszych punktach, opiszemy proces sadzenia borówki amerykańskiej. Zatem – do dzieła.

Jak sadzić borówkę amerykańską?

  1. Przed rozpoczęciem sadzenia borówki musimy zadbać o glebę, na której ma się ona rozwijać. Musimy pamiętać o najważniejszym – o jej odczynie pH. Borówka amerykańska lubi gleby kwaśne (pH między 3,5 a 4,0), dlatego pierwsza czynność, jaką powinniśmy wykonać, to sprawdzenie odpowiednim narzędziem odczynu pH gleby. Odczyn pH możemy sprawdzić np. przy pomocy elektronicznego miernika lub pasków testowych. Paski testowe są oczywiście jednorazowe, natomiast miernik elektroniczny może posłużyć nam wiele lat, jeśli zatem w planach mamy kilkukrotne jego używanie, warto zaopatrzyć się w sprzęt, który posłuży nam dłużej.

  2. Jeśli pomiar pH gleby wykaże, że jest ona kwaśna – omiń ten punkt. Jeśli natomiast okazuje się, że w miejscu, w którym chcesz posadzić borówki gleba jest zasadowa, koniecznie zakwaś glebę. W jaki sposób możemy zakwasić glebę pisaliśmy dokładniej tutaj, natomiast w telegraficznym skrócie, przede wszystkim powinniśmy użyć do tego celu kwaśnego torfu.

  3. Do sadzenia wybierajmy krzewy dwuletnie lub trzyletnie, ponieważ te bardziej dojrzałe sadzonki będą miały lepiej rozwinięty system korzeniowy i szybko nam zaowocują.

  4. Po doprowadzaniu gleby do odpowiedniego poziomu pH wykopujemy dół dla naszych sadzonek. Ważne, aby dół był tak głęboki, jak dół, z którego została wykopana nasza sadzonka. Dół nie może być płytszy ani dużo głębszy. Przygotujmy również otoczenie dla naszych borówek. Zadbajmy, aby w pobliżu wykopanego dołu nie rosły chwasty.

  5. Do dołu wsypujemy najlepiej kwaśny torf, korę lub trociny. Dodatkowo warto dodać hydrożel, który będzie wspomagał nasze krzewy w trakcie suszy czy przelania. Więcej na temat działania hydrożelu tutaj.

  6. Po posadzeniu krzewy dokładnie, obficie podlewamy, a krzew podsypujemy korą sosnową, która będzie utrzymywać wilgotność podłoża oraz uchroni krzew przed przymrozkami.

  7. Po posadzeniu borówki amerykańskiej pamiętajmy o przycięciu jej pędów oraz zastosowaniu nawozu wieloskładnikowego. Najlepiej jest dobrać nawóz przeznaczony stricte do borówki.