Jeśli w naszych planach jest sadzenie roślin kwasolubnych to koniecznym jest sprawdzenie odczynu gleby, na której będziemy sadzić nasze rośliny, a także (w razie konieczności) jej zakwaszenie. Odpowiedni odczyn pH gleby odgrywa tutaj bardzo istotną rolę, ponieważ rośliny kwasolubne nie będą dobrze rosły na glebie zasadowej. Często zapominamy o zapewnieniu im odpowiedniego pH, co staje się w późniejszym czasie źródłem problemów oraz rozmyślań – dlaczego moje rośliny nie rosną? Dlaczego nie kwitną? Przyczyną często bywa właśnie zbyt zasadowa gleba.

gleba mało żyzna

Jakie rośliny lubią kwaśną glebę?

Do roślin kwasolubnych należą m.in.: iglaki, azalie i różaneczniki, wrzosy, magnolie, żurawina wielkoowocowa, borówka amerykańska czy hortensje.

Kwaśny odczyn gleby – czyli jaki?

Gleby kwaśne to gleby, których odczyn waha się od 5,0 do 6,0 pH (odpowiednie m.in. dla magnolii oraz hortensji). Wyróżniamy również gleby bardzo kwaśne, jeśli ich odczyn wynosi od 4,0 do 5,5 pH (odpowiednie m.in. dla borówek, azalii, wrzosów oraz różaneczników).

Czym zakwaszamy glebę?

O zakwaszaniu gleby musimy pamiętać najlepiej jeszcze przed posadzeniem roślin. Odczyn pH możemy zmierzyć używając odpowiednich narzędzi – na rynku dostępne są zarówno elektroniczne mierniki, które wystarczy umieścić w glebie a one szybko podadzą nam wynik, jak również mierniki w postaci pasków testujących. Jeśli gleba okaże się za mało kwaśna, a my planujemy właśnie w tym miejscu posadzić naszą hortensję, musimy koniecznie przystąpić do jej zakwaszania.

W tym celu możemy użyć kwaśnego torfu i wymieszać go z ziemią. Tak – to wystarczy. Przed posadzeniem warto również zastosować hydrożel, który dodatkowo poprawi warunki glebowe roślin.

Już po posadzeniu krzewów lub drzew powinniśmy dbać o utrzymanie odpowiedniej kwasowości gleby.

Do tego przydadzą się dedykowane nawozy zakwaszające. W ich skład wchodzi m.in. siarczan amonu, siarczan potasu, siarczan magnezu, siarka (dostępna w formie granulowanej oraz pylistej) oraz wspomniane dedykowane nawozy zakwaszające.