Aloes (Aloe) jest rodzajem jednoliściennych sukulentów. Zaliczyć do nich można aż około 550 gatunków. Przybierają formy drzewiaste, liściaste, bulin a czasami lian. W naturze spotkać je można w Afryce, na Półwyspie Arabskim czy na Madagaskarze. Jest rośliną ciepłolubną i nie jest w stanie przetrwać temperatury poniżej 7oC, dlatego w Polsce uprawiany jest tylko w doniczkach, w warunkach domowych. Uprawa aloesu nie jest zbyt skomplikowana a on sam ma niezbyt wyszukane wymagania, szczególnie wodne, chętnie jest więc uprawiany w domach. Idealna roślina dla tych, którzy o podlewaniu przypominają sobie bardzo rzadko.

przesadzanie aloesu

Kiedy przesadzać aloes

Są dwa momenty, gdy powinno się aloes przesadzać. Pierwszy, gdy go właśnie kupiliśmy i doniczka jest niezbyt atrakcyjna lub zbyt mała. Drugi, gdy nasz aloes w jednym pojemniku rośnie już 3 lata, wówczas powinno się go już przesadzić do nowego. Najlepiej jest przesadzać aloes wiosną i latem. Sukulent jest rośliną niezwykle wytrzymałą na skrajne warunki i naprawdę wiele wybacza właścicielowi. Nawet gdy jego doniczka jest już o wiele za ciasna, to zaczyna po prostu wolniej rosnąć. A do tego jest sposób, by aloes wybaczył nam jeszcze więcej, a mianowicie bardzo długie wyjazdy . Wystarczy przy przesadzaniu zastosować pewną magiczną substancję, która pozwoli zapomnieć o podlewaniu na bardzo długo. Ten wynalazek, to hydrożel, czyli nierozpuszczalne polimery, które mają zdolność pochłaniania i gromadzenia wody. Jego sposób działania jest niezwykle prosty. Wystarczy podlać roślinę by hydrożel, który bez wody ma postać malutkich cząstek, zaczął pochłaniać ją jak gąbka, wielokrotnie powiększając przy tym swoją objętość. A gdy podłoże zaczyna wysychać, oddaje wilgoć roślinie, kurcząc się. Ogranicza dzięki temu częstotliwość podlewania, zapewniając aloesowi dostęp do wilgoci przez długi czas. Pęczniejąc i kurcząc się rozluźnia podłoże, poprawiając jego strukturę i zapewniając dotlenienie. Hydrożel na bardzo długo pozwoli zapomnieć o podlewaniu aloesu.

Przesadzanie aloesu

Wybór doniczki

Doniczka dla aloesu ma być nie tylko elementem dekoracyjnym, ma wspomagać regulację wilgotności podłoża. A do tego potrzebna jest doniczka z odpływem wody w dnie. Może być to jeden duży otwór a najlepiej kilka małych. Co prawda wydawać by się mogło, że aloes jako sukulent nie lubi za bardzo wody, ale nic bardziej mylnego. Roślina lubi być obficie podlana, ale nie zniesie stania w wodzie.

Aloes dość mocno rozrasta się na boki, dlatego nasz wybór powinien paść na doniczkę szeroką, ale niezbyt wysoką. Zapewni to roślinie w przyszłości stabilność.

Wybór podłoża

W sklepach bez problemu można zakupić podłoże dedykowane sukulentom. Jednak dla aloesu, jest to najczęściej podłoże zbyt żyzne i za mało przepuszczalne. Dobrze jest nieco strukturę tej kupnej mieszanki poprawić. Wystarczy nieco keramzytu, który trzeba troszkę rozdrobnić (wsypać do woreczka i potraktować młotkiem), garść drobnych kamyczków do akwarium (są już przygotowane do styczności z organizmami żywymi) i oczywiście hydrożel. Wszystkie składowe mieszamy w odpowiednich proporcjach:

  • 3 części ziemi
  • 2 części kamyczków
  • 1 część keramzytu
  • hydrożel w dawce zalecanej przez producenta

Przesadzanie aloesu

Zanim zaczniemy przesadzanie, przez jakiś czas dobrze jest rośliny nie podlewać. Gdy podłoże jest suche przesadzanie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze. Delikatnie wyjmujemy aloes ze starej doniczki by nie uszkodzić korzeni. Później delikatnie te korzenie oczyszczamy palcami ze starej ziemi. Jeśli aloes ma odrosty, możemy go przy okazji rozmnożyć, delikatnie je oddzielając. Na dno doniczki należy wsypać przygotowaną mieszankę ziemi, keramzytu, kamyczków i hydrożelu na taką wysokość by roślina umieszczona trzonem na wysokości brzegu doniczki a korzeniami dotykała do dna. I teraz sukcesywnie trzeba ziemię dosypywać i delikatnie co jakiś czas ugniatać.

Aloesu dobrze jest nie podlewać zaraz po przesadzeniu. Jest to roślina wrażliwa na przesadzanie i jest to dla niej stres, ale jeszcze bardziej wrażliwa jest na zbytnią wilgoć. Dobrze jest mu dać dwa dni na zaaklimatyzowanie się, po czym obficie podlać. Nadmiar wody należy usunąć z podstawka. Hydrożel wchłonie jej wystarczająco, by na długi czas nie trzeba było rośliny podlewać, podczas gdy będzie miała zapewnioną stałą, idealną wilgotność.

Z nawożeniem aloesu również należy zaczekać przynamniej miesiąc. Zastosowane podłoże ma wystarczająco dużo składników odżywczych. Później stosujemy w niewielkich dawkach nawóz do sukulentów zgodnie z zaleceniami producenta. Przenawożenie bardziej szkodzi roślinie niż niedobór składników odżywczych przez dłuższy czas.