Piwonia jest jedynym rodzajem należącym do rodziny piwoniowatych. Do tego rodzaju należą około 33 gatunki tej rośliny. Pochodzą generalnie z klimatów umiarkowanych Azji i Europy, a tylko dwa z nich swe pochodzenie zawdzięczają Ameryce Północnej. Większość tych gatunków to byliny, część jest krzewami osiągającymi nawet do 2,5 metra wysokości. Wszystkie te gatunki posiadają wspólne cechy jak: marchwistość i drewnienie korzeni czy sezonowość liści. Kwitną na przełomie maja i czerwca.

Kiedy i jak przesadzać piwonie

Kwiaty występują w kolorach białym różowym, purpurowym, czasami żółtym. W zasadzie wszystkie je łączy  piękny zapach. Spotkać można również mieszańce, wtedy kwiaty mogą być pełne i dwubarwne. Mają duże wymagania glebowe i lubią rosnąć w słońcu, ale takim mniej intensywnym słońcu z drugiej połowy dnia. Jednocześnie wymagają stałego nawożenia i sporej wilgotności podłoża. Rozmnaża się je wczesną jesienią poprzez podział.

Kiedy przesadzać piwonie?

Piwonie dość szybko się rozrastają tworząc duże kępy, zaczynają tym samym zajmować z latami coraz większe połacie ogrodu. Przychodzi zatem taka chwila, że trzeba je przesadzić by nie zdominowały całej przestrzeni.

Moment przesadzania piwonii jest dla tej rośliny bardzo istotny. Terminem optymalnym jest tutaj koniec lata lub początek jesieni. To da im czas by zdążyć się w nowym miejscu ukorzenić przed zimą. Jeśli zostaną przesadzone później, grozi im przemarznięcie.

Jeśli dni są upalne, zaleca się przesadzanie peonii wieczorem.

A ponieważ rozmnaża się je poprzez podział moment przesadzania jest również doskonałą okazją by piwonie rozmnożyć.

Jak przesadzać piwonie?

Pierwszą czynnością jest przygotowanie nowego miejsca dla piwonii (lub kilku miejsc jeśli podzielimy kwiat na kilka nowych sadzonek). Należy wykopać dołek, jego głębokość i szerokość zależy oczywiście od okazu kwiatu, który zostanie w nim umieszczony. Otwór najlepiej jest wypełnić kompostem. Piwonie bardzo lubią wilgotne podłoże. I jest sposób by im takie warunki zapewnić bez konieczności ciągłego biegania z konewką. Tym sposobem jest użycie hydrożelu. Można go wymieszać z kompostem przed wsypaniem do otworu a po wsypaniu obficie podlać. Gdy na dworze skwar, będzie on uwalniał powoli wodę by piwonia ją chłonęła. A gdy będzie lało, hydrożel będzie wodę absorbował uwalniając kwiaty od nadmiernej wilgoci.

Przed przystąpieniem do wykopania, liście peonii należy skrócić do 2/3 długości a tych przywiędłych, wyglądających na słabe czy uszkodzonych należy się pozbyć.

Następnie trzeba wykopać bylinę za pomocą wideł. Widły wbijać należy w odległości nie bliższej niż 20 centymetrów od rośliny i podważyć nieco ziemię. I tak kawałek po kawałku wkoło. Trzeba skupić uwagę na tym, by jak najmniej uszkodzić kłącza. Gdy ziemia wkoło jest już dobrze spulchniona można wyciągnąć powoli karpę wciąż starając się ocalić jak najwięcej korzeni. I to jest właśnie ten moment, gdy z jednego kwiatu można pozyskać kilka sadzonek dzieląc wydobytą karpę. Ważne, by każda część miała co najmniej 2 pąki. Jeśli zauważalne są jakieś części chore lub uszkodzone należy je usunąć.

Ważna jest głębokość sadzenia piwonii. Karpę należy przykryć najwyżej kilkucentymetrową warstwą ziemi. Jeśli piwonia zostanie posadzona zbyt głęboko jest duże prawdopodobieństwo, że nie zakwitnie kilka kolejnych sezonów. Po zasypaniu kłaczy ziemię należy lekko ubić a roślinę obficie podlać. Na wierzch warto jest wysypać korę, która z jednej strony powstrzyma chwasty a z drugiej będzie dłużej utrzymywać wilgoć w podłożu, co pelargoniom bardzo służy.

Jeśli zastosujemy się do tych kilku prostych zasad w kolejnym sezonie piwonie znów będą cieszyć pięknem swych kwitów i ich nieziemskim zapachem.