Dalia, zwana również georginią należy do rodziny astrowatych. Roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej i liczy 15 gatunków. Niektóre gatunki uprawiane jako rośliny ozdobne, w większości są mieszańcami Dahlia coccinea i Dahlia pinnata, określanymi jako dalia ogrodowa. Jest tych mieszańców całe mnóstwo. Kwiaty bywają pełne, półpełne lub pojedyncze. I są to kwiaty, które zachwycą każdego. Kolory mają wprost bajeczne a umiejętnie uprawiane kwitną od połowy lata do późnej jesieni. Wystarczy skomponować na jednej rabacie kilka odmian by stworzyć niezwykły kwiatowy zakątek.

Dalia przesadzanie

Wymagania

Dalie rosną najlepiej w miejscach nasłonecznionych. Potrzebują żyznej i przepuszczalnej gleby oraz obfitego podlewania. W momencie, gdy intensywnie kwitną a do tego panuje upał, trzeba je podlewać codziennie dużą ilością wody. Jednak stanowisko to nie może być permanentnie podmokłe, gdyż wtedy liście zaczynają żółknąć a bulwy gnić. Należy również dbać o podłoże i nie dopuszczać do zachwaszczenia. Rośliny te osiągają wysokość nawet dwóch metrów, dlatego trzeba przy ich uprawie stosować podpory by wiatr ich nie połamał. Aby uzyskać maksymalnie duże kwiatostany, należy pozbywać się bocznych pączków, pozostawiając tylko jeden. Generalnie pielęgnacja georginii nie jest zbyt absorbująca i kłopotliwa. Dalia wieloletnia radzi sobie dobrze w prawie każdych warunkach.

Nie należy jednak zapominać o nawożeniu. W momencie zawiązywania pąków wykazują bowiem dalie duże zapotrzebowanie na potas i fosfor. Nawozić należy je środkami dedykowanymi kwitnącym kwiatom ogrodowym od wiosny aż do lipca. Gdy chcemy by roślina się mocno rozgałęziała trzeba ją przycinać. Przycinanie sprawia również, że georginia dużo bardziej obficie kwitnie. Sprzyja temu również usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Rzadko, ale zdarza się, że dalia atakowana jest przez choroby grzybowe lub wirusowe. W momencie zauważenie pierwszych objawów należy dokonać oprysków odpowiednimi środkami ochrony roślin.

Rozmnażanie

Sadzonki pędowe – są bardzo efektywnym sposobem na rozmnażanie georginii. Można je pozyskiwać samodzielnie wysadzając roślinę mateczną już w marcu a nawet pod koniec lutego. Wtedy to karpę umieszcza się w donicy, stawia w ciepłym (14-16oC) i jasnym miejscu i czeka aż wypuści pędy. Gdy osiągną one długość 8-10 centymetrów można je wyłamać z tzw. piętką, czyli kawałkiem karpy. Końcówkę pędu trzeba zanurzyć w ukorzeniaczu a następnie wysadzić dość płytko w doniczce z żyznym, przepuszczalnym podłożem. Na jedną doniczkę o średnicy 10 centymetrów można przeznaczyć 3-4 takie sadzonki, po czym okryć je perforowaną folią.  Takie doniczki umieścić należy w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, gdzie będą czekały 2-3 tygodnie na ukorzenienie się. Gdy sadzonki mają już korzenie należy każdą umieścić w osobnej doniczce i znów  zanieść do jasnego pomieszczenia,  ale z niższą temperaturą, ma by tak kilkanaście stopni powyżej zera.

Gdy sadzonki są już odpowiedniej wielkości, mamy już koniec maja i stabilną pogodę za oknem możemy je zacząć wysadzać na miejsca docelowe, poprzedzając tę czynność ich zahartowaniem, czyli przyzwyczajeniem do warunków zewnętrznych.

Pamiętać należy, że dalie lubią podłoże wilgotne ale nie mokre. Idealnym pomocnikiem w utrzymaniu takich właśnie optymalnych warunków jest hydrożel. Jest to substancja magazynująca wodę. Jej stosowanie pozwala minimalizować koszty związane z nawadnianiem roślin, zmniejsza bowiem częstotliwość podlewania. Pozwala również zwiększyć przeżywalność nasadzonych roślin. Pochłania nadmiar wody z podłoża, czego dalie nie lubią i uwalnia wilgoć wtedy gdy jest roślinie potrzebna. Wystarczy przed posadzeniem roślin wymieszać hydrożel z podłożem i podlać.

Podział karp – jest to najłatwiejszy sposób na pozyskanie kolejnych roślin. Robi się to przez podział rozrośniętych karp korzeniowych, zanim wiosną wysadzi się kwiaty do gruntu. Miejsca po cięciach należy zabezpieczyć węglem drzewnym. Każda pozyskana sadzonka musi mieć co najmniej 2-3 zdrowe oczka i kilka dorodnych bulw korzeniowych, wtedy mamy pewność, że się przyjmie. I tak jak w przypadku sadzenia sadzonek nie należy zapominać o użyciu hydrożelu w celu zapewnienia utrzymania optymalnej wilgotności podłoża.

Dalie z nasion – których pozyskanie jesienią jest bezproblemowe, gdyż kwiaty produkują ich całe mnóstwo. Ale w tym wypadku należy liczyć się z tym, że kolejne pokolenie tak wyhodowanych dalii może nie przypominać zupełnie rośliny matecznej. Można oczywiście również zakupić nasiona w sklepie ogrodniczym. Jeśli chcemy mieć bajecznie kolorowy ogród, najlepiej jest zakupić mieszankę różnych gatunków georginii. Wysiewa się je do skrzynek na przełomie marca i kwietnia do wilgotnej (tu również można zastosować hydrożel), przepuszczalnej ziemi kompostowej, następnie należy skrzynki okryć folią perforowaną i odstawić w ciepłe miejsce. Gdy roślinki wzejdą należy zdjąć folię a gdy siewki będą miały już po 2-3 liście właściwe, można je pikować do oddzielnych doniczek a następnie, gdy nie będzie już przymrozków przesadzić do gruntu. I tutaj nie należy zapomnieć o hydrożelu, gdyż zapewni on prawidłową gospodarkę wodną roślinom.