Mieczyki (Gladiolus), zwane również gladiolami, to rośliny o wyjątkowej urodzie, uprawiane w ogrodach w niezliczonej ilości kolorów. Ich kwiaty zebrane są w kłosowe kwiatostany, które podziwiać można od lipca do sierpnia. Liście mieczyków przypominają swym wyglądem miecze i stąd wzięła się nazwa.
Kiedy i gdzie sadzić mieczyki?
Bulwy mieczyków dostępne są w sprzedaży już z końcem zimy, jednak sadzić można je dopiero w drugiej połowie kwietnia i tak do połowy maja. Ale nie powinno się ściśle trzymać dat. Jeśli zima jest długa i mroźna, do tego podłoże nasiąknięte wodą, to sadząc mieczyki w kwietniu tylko zmarnuje się bulwy. Dobrze jest je sadzić, gdy podłoże jest już wygrzane (powyżej 10oC). Jeśli jednak zima rozpieszczała swym ciepłem lepiej zrobić to już w kwietniu, żeby zbyt późno nie zaczęły kwitnąć.
Mieczyki kochają słońce, wybierając im stanowisko trzeba wziąć to pod uwagę. Może to być ostatecznie półcień. Ale miejsce to musi być osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być głęboko przekopane, żyzne, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (6,5-7 pH) i zachowujące stałą wilgotność.
Gladiole co roku powinno się sadzić w innym miejscu, wrócić do poprzedniego nie można wcześniej niż po kilku latach. Wybierając miejsce należy unikać sąsiedztwa kwiatów, które mogą być potencjalnymi nosicielami chorób grzybowych i wirusowych, mowa tu o bratkach, astrach, petuniach, liliach, floksach czy ostróżkach. Również rabaty po warzywach czy owocach nie są odpowiednim dla nich siedliskiem. Dotyczy to grochu, fasoli, dyni, buraków, ogórków, pomidorów i truskawek.
Jak sadzić mieczyki?
Do sadzenia wybrać należy tylko bulwy zdrowe. Te uszkodzone przez szkodniki, zasuszone, mające plamy lub noszące ślady chorób czy pleśni lepiej wyrzucić. Przed sadzeniem bulwy powinno się przez piętnaście minut moczyć w preparacie grzybobójczym albo skorzystać z zaprawy nasiennej, a po tym zabiegu dokładnie je osuszyć.
Podłoże powinno zostać starannie i głęboko przekopane. Jeśli jego żyzność pozostawia wiele do życzenia, trzeba je wymieszać choćby z kompostem lub innym podłożem organicznym. By zapewnić roślinom optymalną wilgotność ziemi wraz z kompostem można również wymieszać hydrożel. Jest to substancja, która chłonie wodę w dużych ilościach, magazynuje ją dzięki wielokrotnemu zwiększaniu swojej objętości, po czym oddaje wilgoć roślinom w trakcie suszy. Służy jako magazyn wody przez 6 do 8 lat (w zależności od rodzaju podłoża), po czym hydrożel ulega biodegradacji. Dzięki jego zastosowaniu można ograniczyć podlewani tylko do momentów, gdy panuje już długotrwała susza.
Bulwy umieszcza się w podłożu na głębokości 10 centymetrów (posadzenie ich zbyt płytko może spowodować późniejsze przewracanie się gladioli). Jeśli sadzone są odmiany najwyższe, pamiętać należy o palikach już na etapie ich sadzenia.
Bulwy mieczyków nie są mrozoodporne, dlatego po okresie wegetacji roślin trzeba je wykopać, oczyścić i w odpowiednich warunkach przezimować. A wiosną znów wysadzić w ogrodzie.