Palmy należą do rodziny arekowatych (Arecaceae), do której należy ich prawie 3 tysiące gatunków. Są to w większości rośliny tropikalne, drzewiaste, dorastające nawet do 60 m wysokości, o pniu nierozgałęziającym się, zwanym kłodziną. U wszystkich gatunków liście tworzą rozłożyste pióropusze na szczycie pni. Kłodzina zamiast słojów posiada blizny po liściach, które tworzą dekoracyjny pień.

Te niezwykłe, egzotyczne rośliny można uprawiać w pomieszczeniach. Rosnąc w doniczkach nie osiągają tak spektakularnych rozmiarów, dorastając najwyżej do kilku metrów wysokości, ale każdemu wnętrzu dodadzą egzotycznego uroku.

palma doniczkowa przesadzanie

Uprawa palmy w domu

Egzotyczne palmy bardzo dobrze czują się w naszych domach i mieszkaniach a ich uprawa i pielęgnacja nie należą do skomplikowanych. W sprzedaży dostępnych jest sporo ich gatunków. Do najpopularniejszych należy Areka (Chrysalidocarous), która słynie ze swoich właściwości, czyli zdolności do oczyszczania powietrza oraz masowej produkcji tlenu. Bez problemu można również sobie wyhodować z pestki Daktylowca (Phoenix), wystarczy kupić pudełko daktyli, zjeść, pestki włożyć do pojemnika z lekką ziemią, systematycznie nawadniać i uzbroić się w cierpliwość. Inne dostępne, bardzo ciekawe egzemplarze to: Karłatka (Chamaerops humilis), Bananowiec (Musa), Liwistona (Livistona), Kokos (Cocos) a także Kencja (Howea, Kentia).

Palmy nie są bardzo wymagającymi roślinami. By pięknie rosły wystarczy im ciepło latem i lekkie chłody zimą. Lato mogą spędzać na zewnątrz, natomiast zimą dobrze jest im zapewnić temperaturę na poziomie kilkunastu stopni. Palmy w większości lubią słońce, ale w zależności od gatunku może być ono pełne albo co najwyżej mocno rozproszone słoneczne promienie. Należy to sprawdzić przy zakupie konkretnej odmiany.

Sadzenie i przesadzanie palm doniczkowych

Gdy zakupimy palmę, konieczne jest jej szybkie przesadzenie. Rośnie bowiem najczęściej w zbyt małej już doniczce, w torfie, który co prawda na początku obfituje w składniki odżywcze, dzięki których palma szybko rośnie, ale dość szybko ulegają wyczerpaniu i roślina z czasem zaczyna po prostu umierać z głodu. Gdy jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami palny, należ pamiętać o systematycznym jej przesadzaniu. Rośliny młode co roku, przez kilka pierwszych lat, a później co 3-4 lata i zawsze do sporo większej doniczki. Roślin wiekowych o dużych rozmiarach już się nie przesadza, wystarczy każdej wiosny zebrać wierzchnią warstwę ziemi z doniczki i zastąpić ją świeżą i żyzną.

Zanim zaczniemy sadzenie nowej palmy albo przesadzanie tej, którą już mamy, konieczne jest przygotowanie:

  • nowej, sporo większej doniczki, najlepiej dość wąskiej, ale wysokiej;
  • ziemi dedykowanej palmom;
  • keramzytu;

Palmy niezbyt znoszą zarówno nadmiernie przesuszone podłoże, jak to to przelane. Do tego powinno być lekkie, przepuszczalne i żyzne. Dlatego warto do powyższego zestawu dołączyć TerraCottem, który na lata zagwarantuje palmie doskonałą jakość podłoża a to dzięki temu, że jest to mieszanka stwarzająca roślinom optymalne warunki rozwoju. W jej skład wchodzi hydrożel, który optymalizuje poziom wilgotności, nawóz, który roślinę odżywia, mikroelementy a także lawę wulkaniczną poprawiającą strukturę gleby oraz ją wzbogacającą. Dzięki zastosowaniu TerraCottem, stworzymy roślinie magazyn, który w będzie absorbował nadmiar wody i oddawał ją sukcesywnie w chwilach niedoboru, np. gdy wyjedziemy na urlop. Dodatkowo hydrożel wchłaniając wodę niczym gąbka powiększa wielokrotnie swoją objętość, a oddając ją się kurczy. Powoduje to dodatkowo spulchnianie i napowietrzanie ziemi w donicy, co dla korzeni ma dużą wartość. Nawozy i minerały zawarte w TerraCottem działają wzmacniająco i wspierają korzenie palmy zaraz po przesadzeniu, które zawsze wiąże się z jakimiś uszkodzeniami.

Gdy już zebraliśmy wszystko co potrzebne, możemy zabierać się za przesadzanie palmy. Na dno doniczki wsypujemy kilkucentymetrową warstwę keramzytu (ok. 4 cm), przykrywamy ją kilkoma centymetrami ziemi a na nią cześć odmierzonej dawki TerraCottem (ilość zgodna z zaleceniami producenta). Resztę hydrożelu mieszamy z kilkoma garściami ziemi. Wyjmujemy palmę ze starej doniczki i przekładamy ją do nowej z całą bryłą korzeniową i starą ziemią. To ważne, gdyż korzenie są wrażliwe na uszkodzenia. Teraz zasypujemy boki ziemią wymieszaną z hydrożelem (chodzi o to by znalazł się on jak najbliżej korzeni) a następnie uzupełniamy doniczkę ziemią do takiej wysokości, by zmieścić jeszcze dwucentymetrową warstwę keramzytu, z którego woda będzie odparowywała dostarczając wilgoci liściom. Teraz można palmę podlać i odstawić na miejsce.

Pielęgnacja palm

Latem palmy potrzebują sporej ilości wody. Jeśli zastosowaliśmy TerraCottem, wystarczy podlewanie roślin obficie raz w tygodniu. W zależności od gatunku ilość wody powinna być albo na tyle duża by stała w podstawku (tzw. mokre nogi lubi np. odmiana areka) albo nadmiar usuwamy (np. odmiana karłatka). Zimą jeszcze bardziej ograniczamy podlewanie, ale podłoże musi być zawsze lekko wilgotne. Nie można również zapominać o systematycznym zraszaniu liści latem. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, zanim promienie słoneczne zaczną padać na liście. Woda powinna być przegotowana i odstana.

Jeśli zastosowaliśmy TerraCottem, to przez pierwszy rok po przesadzaniu nie ma konieczności nawożenia palmy, wszystko czego roślina potrzebuje znajduje się bowiem w mieszance. Po tym okresie możemy zacząć zasilać rosliny nawozem dedykowanym palmom. Hydrożel zachowuje swoje właściwości przez około 8 lat, po czym ulega biodegradacji.

Liście palmy wymagają nie tylko zraszania, ale również systematycznego wycierania delikatną, wilgotną ściereczką z kurzu. Jeśli roślina jest niewielkich rozmiarów, dobrze zrobi jej w upalnych okresach letni prysznic. Liści palm nie należy nabłyszczać, jeśli roślina jest dobrze pielęgnowana, będą błyszczały naturalnie.